Dom? Czy może być faktycznie mały.


Zwykle słysząc słowo dom myślimy o budynku, w którym spędzamy cały rok. Jednocześnie projekty małych domów to często domki letniskowe, takie do których można pojechać na kilka tygodniu w roku, by tam wypocząć. Oczywiście znajdziesz również projekty małych domów, w których można mieszkać cały rok.

Małe domy

Najmniejszy dom z jakiego projektem spotkałem się w internecie miał ok. 30 metrów kwadratowych. Na tej przestrzeni znajdowała się łazienka, kuchnia, oraz salon. Czyli wszystko czego potrzeba, żeby projekt małego domu można wykorzystać jako domek letniskowy.

Oczywiście takie rozwiązanie nie sprawdzi się do mieszkania tam przez 365 dni w roku. Chociaż jeżeli ktoś lubi minimalistyczny styl, jest singlem i mieszka w cieplejszym klimacie to może się to sprawdzić całkiem nieźle. Jednocześnie projekty małych letniskowych domów według mnie są ciekawym pomysłem. Taki dom można wybudować nad rzeką, albo jeziorem. Z dala od miejskiego hałasu.

Pracując zdalnie, przez internet można tam nawet pojechać na kilka dni by wykonywać swoje codzienne obowiązki w przyjaźniejszych warunkach. Według mnie projekty takich małych domów są naprawdę urocze. Jeżeli ktoś lubi spędzać wakacje na wsi, to według mnie jest to ciekawy pomysł na dom letniskowy. A jeżeli jakaś osoba pracuje zdalnie, to taki projekt małego domu jest świetną odskocznią by raz na jakiś czas pojechać tam i pracować na łonie natury.

Dlatego każda osoba, która chciałaby mieć jakąś odskocznie poza miastem, swoje miejsce na wsi to według mnie powinna zainteresować się projektami małych domów. Ich realizacja jest stosunkowo tania, a może to być wspaniała inwestycja.

Zalety małego domu…

Podziwiam to jak kiedyś robiono domy. Jedno piętro to była absolutna podstawa. Wiele domów w dawnym stylu to było marnowanie ogromnych przestrzeni. Dzisiaj królują projekty małych domów. O wiele łatwiej w ofercie e-domy.pl i innych firm oferujących gotowe projekty jest znaleźć małe domy.

Nie warto budować dużego domu

Według mnie duże domy są dobre tylko jeżeli ktoś planuje mieć dużą rodzinę. Jednocześnie w przypadku większości sytuacji znacznie lepsze są projekty małych domów:

  • Tańsza budowa. Jak wiadomo każdy metr kwadratowy to dodatkowe koszty.
  • Tańsze koszty utrzymania. Projekty małych domów są tańsze w utrzymaniu, nie trzeba wydawać tyle pieniędzy na ogrzewanie. Jednocześnie oszczędza się również na środkach czystości i wielu innych rzeczach, ponieważ dom ma mniejszą powierzchnię użytkową.
  • Łatwiej o niego dbać – dzięki temu, że ma mniejszą powierzchnię, to łatwiej go utrzymać w czystości.
  • Projekty małych domów lepiej gospodarują przestrzeń. Gdy przebywa się w takich domach, to łatwo odnieść wrażenie, że każdy metr kwadratowy jest potrzebny. Nie ma tutaj bezużytecznych, albo niepotrzebnych miejsc.

Za to wszystko właśnie cenię projekty małych domów. O wiele łatwiej znaleźć jest taki projekt, niż dobry dobrze zaprojektowany duży dom. W większych planach z reguły jest niepotrzebnie duży salon, oraz wiele rozwiązań, których ja osobiście nie potrzebuję. Oczywiście jeżeli Tobie takie projekty się podobają, to możesz śmiało je wybrać.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *