Duży dom… nie ma sensu go


Wiele osób chce wybudować dom, po to, żeby mieć więcej miejsca niż w mieszkaniu. Jednocześnie według mnie znacznie lepiej przyjrzeć się projektom małych domów, niż szukać na siłę ogromnych budynków. Na stronach z gotowymi projektami, często znajdziesz kategorię poświęconą projektom małych domów. Przykładem takiej strony jest e-domy.pl, jednocześnie wiele innych stron posiada podobne rozwiązania.

Wady dużych domów

W większości przypadków duży dom jest po prostu wyrzucaniem pieniędzy. Jeżeli nie planujesz dużej rodziny, to projekt małego domu w 100% zaspokoi twoje oczekiwania. Duże domy:

  • Są droższe w budowie. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to dodatkowy wydatek. Dlatego warto przyjrzeć się projektom małych domów – one z reguły świetnie wykorzystują przestrzeń.
  • Droższe utrzymanie. Nie dość, że więcej kosztuje Cię budowa, to każdego roku więcej wydajesz na utrzymanie. Mam tutaj na myśli zarówno koszty ogrzewania, jak i np. środki czystości.
  • Bezużyteczna przestrzeń. Projekty małych domów wykorzystują każdy metr kwadratowy wnętrza. W dużych domach często można zauważyć zbyt dużą kuchnie i generalnie zbyt dużo przestrzeni. W niektórych domach z części pomieszczeń w ogóle się nie korzysta.

Oczywiście jeżeli ktoś zamierza wykorzystać duży dom to jak najbardziej jest to dobra decyzja. Jednak w większości przypadków projekty małych domów są wystarczające i zaspokoją potrzeby użytkowników. Dlatego według mnie warto się dobrze zastanowić zanim zdecyduje się na budowę dużego domu.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *