Rozpoczęcie następnego kursu dla kierowców wózków widłowych planowane jest 25 września 2017 r. Zapraszamy. 

 

 
 
Start arrow Materiały arrow Nasze materiały
 

Newsletter

Imię

Email


Subskrybuj


Odwołaj

 

Gościmy

Licznik odwiedzin

Materiały p/poż

14.09.2007, 23:00

GAŚNICE

Polskie Normy wyróżniają w zależności od zawartego w gaśnicy środka gaśniczego między innymi następujące typy gaśnic:

gaśnice płynowe, (do gaszenia pożarów AB)

gaśnice proszkowe, (do gaszenia pożarów ABC lub BC)

gaśnice śniegowe CO2. (do gaszenia pożarów BC)

Kolor zbiornika ze środkiem gaśniczym powinien być czerwony, a na jego powierzchni powinny znajdować się pola opisowe przylegające do siebie, umiejscowione na etykiecie z obramowaniem lub wykonane w postaci nadruku. Pola opisowe powinny być tak umiejscowione, aby można było je odczytać także wtedy, gdy gaśnica znajduje się na wieszaku.

 

Gaśnica płynowa jest to zbiornik cylindryczny. w którym znajduje się wodny roztwór środka pianotwórczego oraz zbiornik z gazem napędowym zaopatrzony w zbijak, wężyk zakończony prądownicą zamykaną. Po dostarczeniu gaśnicy w pobliże pożaru zrywamy plombę zabezpieczającą, wciskamy zbijak (gaz napędzający wypełnia zbiornik gaśnicy, kierujemy strumień piany w ognisko pożaru. Działanie gaśnicy można w każdej chwili przerwać przez zwolnienie dźwigni prądownicy. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.

 

Gaśnica proszkowa jest to cylindryczny zbiornik zaopatrzony w dźwignię uruchamiającą  zawór lub zbijak uruchamiający dodatkowa butle z gazem-wyrzutnikiem (gazem napędowym). Środek gaśniczy (proszek) wyrzucany jest przez dyszę lub wężyk zakończony prądownicą przy pomocy gazu obojętnego (azot lub dwutlenek węgla). Po dostarczeniu gaśnicy w miejsce pożaru zrywamy plombę i zawleczkę blokującą, uruchamiamy dźwignie lub zbijak i kierujemy strumień proszku w ognisko pożaru. Działanie gaśnicy można w każdej chwili przerwać przez zwolnienie dźwigni uruchamiającej lub dźwigni prądownicy. Ze względu na swoją budowę syfonową gaśnica prawidłowo pracuje tylko w pozycji pionowej.

 

Jak skutecznie posługiwać się sprzętem gaśniczym?

Zasady posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym:

Równocześnie z alarmowaniem należy przystąpić do akcji gaśniczej za pomocą podręcznego sprzętu gaśniczego będącego na wyposażeniu obiektu - gaśnic i hydrantów wewnętrznych. Podręczny sprzęt wykorzystywany jest do gaszenia pożarów w zarodku. Należy wykorzystywać do gaszenia pożarów następujące wskazania:

Grupa

Rodzaj palącego się materiału

Rodzaj środka gaśniczego

A

Ciała stałe pochodzenia organicznego, przy spalaniu których występuje zjawisko żarzenia (drewno, papier, itp. materiały)

Woda, piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla

B

Ciecze palne i substancje stałe topniejące wskutek ciepła (rozpuszczalniki, pasty do podłogi, topiące się tworzywa sztuczne)

Piana gaśnicza, proszek gaśniczy, dwutlenek węgla,

C

Gazy palne (gaz miejski, metan, propan-butan)

Proszek gaśniczy, dwutlenek węgla,

     

Symbolami literowymi oznakowane są gaśnice odpowiednio do gaszenia pożarów danej grupy. Podręczny sprzęt gaśniczy należy tak dobierać, aby można nim ugasić ewentualny pożar.

 

 
« poprzedni artykuł

Ośrodek Szkolenia Kursowego "JURAND" | ul. Miodowa 214 | 71-497 Szczecin
telefon: 502 11 11 22 | e-mail: biuro@jurand.szczecin.pl | NIP: 8512039334