Epoksydy to krok naprzód w zakresie stosowania nowych technologii w budownictwie. Jakie zastosowanie mają żywice epoksydowe? Najbardziej efektownym sposobem na pokazanie walorów żywic syntetycznych jest podłoga. Po części zatem padła już odpowiedź na pytanie — co to posadzka epoksydowa?
Przedstawimy pokrótce najważniejsze trzy aspekty, które trzeba przemyśleć i przedyskutować chcąc mieć funkcjonalną podłogę
Co trzeba wiedzieć o funkcji pomieszczenia?
Posadzki dzielimy na dwie zasadnicze grupy. Posadzki przemysłowe i użytkowane w budownictwie mieszkalnym.
Jeśli plan zakłada zastosowanie posadzki w domu, należy kierować się również przeznaczeniem pomieszczenia. Inne warunki użytkowania podłogi zachodzą w sypialni, inne w salonie, a jeszcze inne na tarasie lub warsztacie położonym w piwnicy.
Posadzki przemysłowe wymagają jeszcze większej wiedzy od inwestora chcącego zastosować to wygodne i godne polecenia rozwiązanie techniczne. Posadzki przemysłowe stosuje się w magazynach i halach produkcyjnych i od profilu prowadzonej działalności zależą właściwości posadzki epoksydowej.
Wielkość poszczególnych pomieszczeń
Rozmiary pomieszczenia są istotne z dwóch względów. Żywica po zmieszaniu z reaktorem utwardzania ma pewien okres przydatności do zastosowania i przez ten czas jest płynna. Jeśli pomieszczenie jest dość duże nie można za jednym razem łączyć zbyt dużej ilości surowca, żeby nie spowodować jego stwardnienia przed czasem położenia na posadzkę.
Druga kwestia to zastosowanie dylatacji. Ogromne hale produkcyjne wymagają zastosowania łączeń niwelujących naprężenia. Żywice epoksydowe są dość elastycznym tworzywem, jednak i one mają swoje ograniczenia. Dlatego trzeba się stosować do zaleceń producenta żywicy, co do problemu stosowania uskoków kompensacyjnych.
Dobór właściwej technologie
Głównym faktorem kategoryzującym posadzki jest ich grubość.
Posadzki cienkowarstwowe o bardzo luźnej konsystencji stosuje się w pomieszczeniach o niewielkiej presji na nawierzchnię (sypialnie, łazienki).
W salonach i kuchniach warstwa epoksydu powinna być grubsza i sięgać wymiarem między pół a dwa milimetry.
Najwytrzymalsze komponenty żywiczne stosuje się w piwnicach, ciągach komunikacyjnych i tarasach z wyjściem na ogród. W tych miejscach do żywicy epoksydowej dodaje się piasek kwarcowy w celu zahartowania materiału.