Na starcie, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii wykonawczych. Należy wiedzieć, że elementarna sprawa to konstrukcja płyt, która musi zapewnić stabilność powierzchni. Nie należy szukać oszczędności na takich elementach jak: liczba i rozmieszczenie profili, sposób ich łączenia itd.
Spoinowanie płyt kartonowo-gipsowych
Podobnie jest w przypadku płyt klejonych bowiem oszczędności na kleju nie zapewnią wymaganej stabilności. Warto także pamiętać o tym, że wilgotność płyt przywiezionych na miejsce montażu może odbiegać od warunków wilgotnościowych pomieszczenia – pamiętajmy o wyrównaniu tych poziomów. Inną, bardzo istotną kwestią wykonawczą jest rodzaj krawędzi płyty, bowiem nie wszystkie krawędzie do spoinowania pozostają po montażu oryginalne i w przypadku krawędzi ciętych, trzeba je odpowiednio poszerzyć, oczyścić z pyłu i koniecznie zagruntować. To bardzo ważne, aby masa przeznaczona do spoinowania miała możliwość zespoić się z odsłoniętym rdzeniem płyty i uzyskać na tym styku wysoką przyczepność.
Natomiast przed samym spoinowaniem należy rozważyć dobór produktów. Należy wiedzieć, że dedykowane do tego materiały posiadają odpowiednią wytrzymałość mechaniczną, zawierają włókna oraz dodatki polimerowe, tak aby produkt mógł sprostać wyzwaniu, jakim jest uzyskanie stabilnego połączenia. Może to być gipsowy produkt o wyżej wymienionych parametrach, albo jego wersja polimerowa w postaci gotowej masy. Plusem takiego rozwiązania jest jeszcze większa elastyczność i brak konieczności mieszania suchego proszku bowiem wystarczy przed użyciem przemieszać produkt dla uzyskania plastycznej konsystencji oraz właściwości roboczych.
Oznacza to, co prawda, że czas utwardzania się spoiny będzie dłuższy od czasu wiązania typowego produktu gipsowego, ale w zamian masa może być wykorzystywana w ciągu kolejnych dni a wystarczy wtedy szczelnie zamknąć wiaderko.