Wentylacja grawitacyjna działa dobrze, gdy zapewnimy przepływ powietrza, gdy występuje różnica temperatur między powietrzem na zewnątrz i wewnątrz budynku i do czasu, gdy nie zaczniemy liczyć rachunków za ogrzewanie. Wysokie zużycie ciepła w domu jednorodzinnym może być spowodowane złym systemem wentylacji zastosowanym w danym budynku.
Gdy my płacimy za pelet i węgiel jak za zboże, to sąsiedzi, którzy postarali się o jakościową wentylację, zbierają fundusze na wakacje na Jamajce. Czy to nie pięknie wybrać się w drugą podróż poślubną do ciepłego i pięknego wyspiarskiego kraju?
Wentylacja grawitacyjna zmusza nas do wyrzucania z domu nawet 50 procent ciepła uciekającego stale z naszych pomieszczeń mieszkalnych. Jest to 50 procent, które mogłoby pozostać w granicach ścian, które mogłoby zostać ponownie wykorzystane, do ogrzewania przy wykorzystaniu systemów z rekuperatorem.
Ilość strat ciepła w warunkach domowych w środku zimy przy wykorzystaniu grawitacyjnego systemu wentylacji jest więc ogromna. Zmusza nas do kupowania ogromnej ilości paliwa, którym napędzamy własne urządzenia grzewcze służące nam do ogrzania pomieszczeń w domu. To pieniądze, które po prostu wyrzucamy z naszego gospodarstwa domowego, często nie zastanawiając się nad tym, że wcale nie musi tak być.
Zorganizowanie remontu systemów wentylacyjnych może przynieść nam spore oszczędności na przestrzeni wielu lat pomieszkiwania we własnych czterech ścianach. Doskonałym rozwiązaniem będzie więc inwestycja w wentylację mechaniczną wraz z wykorzystaniem ciepła zużytego powietrza wypuszczanego kanałami wentylacyjnymi na zewnątrz budynku. Inwestycja w wentylację, która sprawdzi się mimo braku różnicy temperatur i bez konieczności wykorzystania niskich i słabo wentylujących dom kominów w domach parterowych.